Mastit ve süt birikmesi nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Mastit ve süt birikmesi nedir?

  Mastit ve süt birikmesi nedir?

   

  Mastit memenin enfeksiyon ya da travmaya karşı verdiği bir enflamasyon, tepkidir. Emzirme döneminde görüldüğünde laktasyonel mastit adını alır. Emziren kadınların %20 kadarında görülebilir. Sıklıkla ilk 3 ayda görülmekle beraber, herhangi bir dönemde de olabilir.

  Memenin yeteri kadar boşaltılamaması, yani süt birikmesi mastitin en önemli nedenidir. Enfeksiyon (iltihaplanma) eşlik edebilir ya da olmayabilir.

  Süt yeteri kadar boşaltılmazsa, iltihaplanma olabilir, hatta meme absesine kadar ilerleyebilir.Meme absesi memede bir alanda iltihap birikmesidir, mastitin önemli bir komplikasyonudur.

  Süt birikmesi nedenleri nelerdir?

  • Bebeğin memeyi iyi kavrayamaması, güçlü çekememesi
  • Yeterli sıklıkta ve sürede emzirememe
  • Süt kanallarının tıkanıklığı
  • Aşırı miktarda süt üretimi ya da ikiz/daha fazla bebek olması
  • Bebek bir memeyi daha çok tercih etmesi
  • Bebeğin dil bağı olması

  Meme başındaki çatlaklar, travma ya da ağrı olması mastitin önemli bir nedenidir. Anne ağrı nedeniyle memeyi rahat veremez, süt birikir, enfeksiyon da eklenebilir.

  İlk haftada süt giderek artan miktarda üretilecektir. Anneye gerekli eğitim verilmeli, sütün boşaltılması sağlanmalıdır.

  Bebeğe erken dönemde emzik vermek, biberonla beslemek anneyi yeteri kadar emmesini engelleyebilir. Doktorunuz tarafından önerilmedikçe yapmayın. Vermeniz gerekirse de memeleri boşaltmaya devam edin.

  Doç. Dr. Ece Dilege

  Doç. Dr. Ece Dilege, 1973 yılında İstanbul’da doğdu. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Genel Cerrahi ihtisasını 2002 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda tamamladı.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız