Meme Kanseri Risk Faktörleri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Meme Kanseri Risk Faktörleri

  Meme Kanseri Risk Faktörleri

  Fazla kilolu kadınların – vücut kütle indeksi 25’in üzerinde olanlar- menapoz sonrası dönemde meme kanseri olma riski, normal vücut ağırlığı olan kadınlara göre daha fazladır. Fazla kilolu kadınlarda meme kanserinin nüks etme riski de daha fazladır.

  Yağ hücreleri östrojen üretimine neden oldukları için meme kanseri riski de artar. Fazla yağ, vücutta fazla östrojen demektir. Östrojen hormonlara duyarlı meme kanserlerinin gelişmesine ve büyümesine neden olur. Bilim insanları fazla yağ hücrelerinin uzun dönemde vücutta enflamasyona neden olduğunu göstermişlerdir. Kronik enflamasyon da meme kanseri nüksü ile ilişkilidir.

  Vücut kitle indeksinin yanı sıra vücuttaki yağ oranı ölçümünün daha değerli olduğu gösterilmiştir. Dünya sağlık örgütü en az haftada 5 gün, 30 dakika orta tempoda egzersiz (yürüyüş gibi) öneriyor.

  Fizik aktivite ve kilo kontrolü meme kanseri için değiştirilebilir risk faktörleridir.

  Doç. Dr. Ece Dilege

  Doç. Dr. Ece Dilege, 1973 yılında İstanbul’da doğdu. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Genel Cerrahi ihtisasını 2002 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda tamamladı.

  Yorumlar

  Bir yorum yazınız